Ülesöömine, esimene viiest viisist kuidas loodus seda soodustab
By: Kati Paeorg
Categories:
Ülesöömine, esimene viiest viisist kuidas loodus seda soodustab
On 5 viisi, kuidas loodus tahab, et Sa üle sööksid. Ja on viis viisi, kuidas loodus tahab, et Sa oleksid ülekaaluline. Sa võid öelda, et see kõlab hullumeelsena, miks loodus tahab, et ma ülekaaluline oleksin ning kui Sa oled ülekaaluline, kas siis ülekaalust on üldse võimalik pääseda, kui loodus tahab, et Sa üle söökisd?
Loodusel on hea põhjus, evolutsiooniline põhjus, miks ta tahab, et Sa üle sööksid.
Vii oma meeled korraks tagasi, näiteks vaid 500 aastat. Mis sa arvad, mis oli põhjus number üks, miks inimesed surid? See ei olnud haigused, ei, see ei olnud sõjad, see põhjus oli nälg. Ja kuna nälg oli suurim tapja, siis me kardame nälga alateadlikult, just nagu kõik meie esivanemad. Nälg hirmutab meid väga. Ja sellepärast võime loogiliselt mõelda, et mul on maitsvat värsket kala ja kana külmikus, ma valmistasin nad eile, mul on värsket salatit ja ma söön neid kui ma koju jõudan. Kuid emotsionaalsel tasandil tunneme oi, ma olen väga näljane just praegu, ma ei suuda oodata kuni koju jõuan ja kvaliteetset toitu söön. Selle mõtte ajel lähed snäkiautomaadi juurde ja ostad sealt shokolaadi või shokolaadi nööpe või küpsiseid, või kartulikrõpse või mis iganes rämpstoitu, sest sa alateadlikult kardad nälja tunnet. Sa kardan nälga ja sul ei tundu mingit kontrolli selle üle olevat. Sa ei suuda ennast kontrollida, kui Sa toitu näed, siis Sa toitu sööd. See, et loodus Sind nii käituma paneb, on elvolutisooonilisest seisukohast väga tark.
Esimene viiest põhjusest, miks loodus tahab, et sa üle sööksid, on järgmine.
Kui me näeme toitu, siis me tahame kohe toitu süüa.
Läheme jällegi ajas tagasi, sadu aastaid tagasi, Sa elad hõimus ja kütid tulevad koju, nad on saagiks saanud kala, ja sa mõtled, et ahh ma ei taha seda kala jälle, mul pole täna kala isu, pole tuju ja Sa ei söö. Kaks päeva hiljem ei ole enam mingit toitu alles ja siis sa mõtled, issand kui totakas ma olin, miks ma lihtsalt ei söönud kala kui see olemas oli, ma oleks pidanud sööma mida iganes nad saagiks said. Ja nüüd aastasadu hiljme, meie alateadvus usub endiselt, et kui Sa ei söö toitu siis kui see on saadaval, kui näed toitu enda ees, siis Sa ei pruugi ellu jääda.
Järgmine kord kui Sa toitu näed, sa meenuta endale, et kord elasid meie esivanemad, kes olid kütid ja korilased ja nende elus olid vahepeal väga karmid ajad, nagu toidu nappusest peale sunnitud paastu ajad, kui toitu ei olnud looduses saadaval. Toitu oli raske leida, sest ilm oli halb, ootamatult hakkas paksu lund sadama, paks jää kattis järve, tihe vihm, tugev tuul ja muud olud ning toitu polnud lihtne leida. Nendel aegadel alati söödi mida iganes leiti. Ja nüüd tänapäeval, kõik need aastad hiljem, me endiselt näeme toitu ja tahame seda kohe süüa. Restoranides pannakse väga teadlikult magustoidud nähtavale kohale, et Sa ei saaks lahkuda magustoitu nägemata ja siis ka söömata. Samal põhjusel panevad lennufirmad oma kataloogidesse toitu pildid, samal põhjusel näed kinos toidu pilte, samal põhjusel näed toidupoodides lisaks toidule palju toidu pilte ja kassa juures on palju snäkke, müslibatoone, shokolaaditahvleid, kui näed toitu, siis Sul on väga raske sellest ära öelda. Kui toit on nähtaval, siis Sa alateadlikult kardad toidust ilma jääda, Sa soovid seda süüa ja Sul on väga raske kõigele sellele küllusele, suurele kogusele söödavale kraamile vastu panna.
Kui lähed välja sööma, siis kõigepealt tuuakse Sulle leiba ja juba käsi liigubki leiva järele ja siis järgmise järele. See on meie iidne automaatne seadistus, mille oleme saanud oma esivanematelt: kui toit on sinu ees, siis Sa tunned, et pead seda sööma.
Kuidas sellega hakkama saada?
See ei ole väga keeruline. Palun ära hoia toitu nähtaval kohal, ära pane komme ja küpsiseid laua peale, ära pane kartulikrõpse kaussi välja. Kui Sul on harjumus komme ja küpsiseid igaks juhuks alati laual hoida, siis käsi automaatselt läheb nende järele ja Sa sööd neid aega ajalt. Kui Sa lähed rootsi lauda, siis tee head valikud ja ära mine uuesti ja uuesti taldrikut täitma, lihtsalt sellepärast, et see on rootsi laud. Kui Sa teed kodus süüa, siis ära tõsta kõike potte ja vaagnaid lauale, hakates sööma juba potist, nälg ei ohusta sind, võtta endale sobiv ports ja söö rahulikult nautides oma taldriku pealt.
Mõista, Sa sööd kui toitu näed. Kui toitu näed, on Sul evolutsiooniline seadistus toitu süüa.
Kui sa avad oma külmiku ja esimene asi mis sealt vastu vaatab on laste limonaadid, koogid, pudingid ja magusad jogurtid, kui sügavkülma avad ja sealt esimese asjsana vaatab vastu jäätis, siis Sa soovid seda süüa.
Sa ei pea kogu pere pahaseks tegevat null tolerantsi kehtestama, kuid Sa saad näiteks panna jäätise pruuni kotti või pane joguritd ja pudingid köögivilja kasti selliselt, et nad ei ole nähtaval. Seni kuni Su pere soovib kooke ja puddingeid, pane nad vaateulatusest välja, lisa kas läbipaistmatu ümbris või aseta kõige kõrgemale riiulile. Kui Sa ei näe toitu, siis tõenäosus on suurem, et sa ei söö seda.
Registreeru uudiskirja saajaks, jäta selle blogi alla oma e-kirja aadress paigas “Liitu uudiskirjaga” ning järgmine blogipostitus saabub Sulle e-kirjaga.
Vajuta nuppu “Broneeri aeg” ja vali endale sobiv aeg, et Virtuaalsel kohvipausil rääkida Sulle sobivast kaalulangetuse kavast või tervislikust toitumisest.